Στον πρώτο αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ

το «Κύπελλο Λευκωσίας»
----------------------------

• Στους έφηβους κέρδισε ο Ανδρόνικος Ξύστρος, στους σένιορς ο Αντώνης Αντωνίου, στους βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας και στους μάστερς ο Ντέρεκ Καρ
  • Πρώτη ομάδα η “BASCHERI BELLAGRI”
Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού, Λεύκιος Μιλτιάδους, ήταν ο αθλητής που μπήκε με το … δεξί στο φετινό πρωτάθλημα σπόρτιγκ που διοργανώνει η ΣΚΟΚ. Ο Μιλτιάδους πέτυχε 93/100 και πήρε μια σχετικά άνετη νίκη στον πρώτο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2018, που ήταν για το «Κύπελλο Λευκωσίας». Ο αγώνας έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο “Λάκης Ψημολοφίτης” στα Λατσιά και τον αθλοθέτησε η EUROBANK CYPRUS. Στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης, ισοβάθμησαν οι Ανδρέας Κλαγγίδης της ΣΚΟΚΕΡ και Ηλίας Ηλία της ΣΚΟΛΕΥ με 89/100 και οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου», όπου κέρδισε ο Κλαγγίδης, με 8 επιτυχίες, αφήνοντας στην τρίτη θέση τον Ηλία που είχε 5/8. Με το 89/100 που πέτυχε ο Ανδρέας Κλαγγίδης, εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη κατάταξη της Β’ κατηγορίας, ενώ στην Γ’ κατηγορία κέρδισε ο Κυριάκος Σωτηρίου του ΣΚΟΛΑΡ με 82/100 και στην Δ’ κατηγορία ο συναθλητής του Λεόντιος Λεοντίου με 88/100.

Στον πρώτο φετινό αγώνα οι σκοπευτές αξιολογήθηκαν και με βάση τις νέες κατηγορίες που έχει καθορίσει η Διεθνής Ομοσπονδία FITASC. Στην κατηγορία των εφήβων (μέχρι 21 χρόνων) πρώτευσε ο Ανδρόνικος Ξύστρος του ΣΚΟΛΑΡ με 73/100, στους σένιορς (56 μέχρι 65 χρόνων) την πρώτη θέση πήρε ο Αντώνης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΜ με 80/100, στους βετεράνους (66 μέχρι 72 χρόνων, ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ με 65/100, ενώ στην κατηγορία των μάστερς (άνω των 72 χρόνων) νικητής ανεδείχθη ο Ντέρεκ Καρ της ΣΚΟΛΕΜ με 53/100.

Τέλος στην ομαδική κατάταξη των εμπορικών ομάδων που καθιερώνεται από φέτος, πρώτευσε η ομάδα “BASCHIERI BELLAGRI” με 330/400, ενώ δεύτερη κατετάγη η “REAL GAME – GAMBA – FAUSTI” με 320/400 και τρίτη η ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ “OLYMPIA” με 319/400. Με τη νικήτρια ομάδα της “BASCHIERI BELLAGRI” αγωνίστηκαν οι σκοπευτές Βασίλης Βασιλείου, Χαράλαμπος Σίκκης, Ανδρέας Βασιλείου και Στέλιος Στυλιανού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου πρωταθληματικού αγώνα για το «Κύπελλο Λευκωσίας», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

1. “BASCHIERI BELLAGRI”                      320/400
   (Β. Βασιλείου, Χ. Σίκκης, Α. Βασιλείου, Στ. Στυλιανού)

2. “REAL GAME – GAMBA – FAUSTI”                   320/400
   (Χ. Χριστοδουλίδης, Π. Ιωάννου, Π. Παντελίδης, Α. Αβραάμ)

3. ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ “OLYMPIA” 319/400
   (Στ. Μηνά, Κ. Κωνσταντίνου, Λ. Μιλτιάδους, Μ. Χριστοδουλίδης)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

1. – 1C. Ο νικητής του αγώνα Λεύκιος Μιλτιάδους
  2. Οι «μονομάχοι» Ηλίας Ηλία και Ανδρέας Κλαγγίδης λίγο πριν την έναρξη του «ξαφνικού θανάτου»
  3. Οι τρεις πρώτοι νικητές στη γενική κατάταξη, Λεύκιος Μιλτιάδους (κέντρο), Ανδρέας Κλαγγίδης (αριστερά) και Ηλίας Ηλία
  4. Οι νικητές της Α’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της επιτροπής ΦΙΤΑΣΚ της ΣΚΟΚ Λουκά Χάματσο
  5. Οι νικητές της Β’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον αντιπρόεδρο της ΣΚΟΚΕΡ Μάριο Μπεΐτη
  6. Οι νικητές στην κατηγορία ΣΕΝΙΟΡΣ μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον αρχιδιαιτητή Χρίστο Καζάζη
  7. Οι νικητές της Γ’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον αντιπρόεδρο της ΣΚΟΚΕΡ Μάριο Μπεΐτη
  8. Οι νικητές της Δ’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους μαζί με τον πρώην  πρόεδρο της επιτροπής ΦΙΤΑΣΚ, Κωστάκη Κωνσταντίνου